rozcestnik

Úvod

Rok 2022

Rok 2021

Historie

Pravidla

Rok 2022

Seřadit dle jména

Seřadit dle soutěží

Zahrnuté soutěže

Vyhodnocení PAF 2016

(Tiskem publikováno v Interkomu 1/2017 str. 15, elektronická verze ke stažení zde: http://interkom.vecnost.cz/ )

 Stejně jako každoročně byl i letošní Fénixcon v Brně završen předáváním cen účastníkům literárních soutěží žánru sci-fi, fantasy a hororu za rok 2016.  Po konečném zúčtování přistupujeme k vyhlášení výsledků Přeboru autorů fantastiky (PAF), ve kterém vyzdvihujeme ty borce, kteří v literárních soutěžích získali nejvíce ocenění.

Do Přeboru autorů fantastiky byly zahrnuty výsledky z těchto soutěží:

Cena Karla Čapka (kategorie novela, povídka, krátká povídka, mikropovídka), O nejlepší fantasy, Daidalos, Žoldnéři fantazie, O stříbřitělesklý hamlochron, O brahmíní vemeno, Tiché písky, O knihovníkův banán, Vidoucí, Zákon smyčky, Dračí řád, Rokle šeré smrti, Hororová soutěž Necronomiconu, Zpívající věže, Prázdninová soutěž Triumviratu.

V roce 2016 se v těchto soutěžích střetlo 805 povídek. Do PAF je jich z bodovaných míst zahrnuto 106 od 76 autorů  

Nejúspěšnějším laureátem tohoto ročníku žebříčku úspěšnosti PAF se stala Věra Mertlíková, která skórovala v soutěžích Daidalos, Žoldnéři fantazie, O dračí řád, Cena Karla Čapka – kategorie povídka. Věra Mertlíková v PAF absolutně zvítězila i roce 2015 a letos si prvenství s grácií udržela. 

Jako druhá se mezi nejúspěšnější sběratele literárních úspěchů letos probojovala Michaela Merglová, s oceněními v soutěžích O nejlepší fantasy, Rokle šeré smrti, O dračí řád, Vidoucí, Žoldnéři fantazie.

Jako třetí se umístila zkušená přebornice PAF Kristýna Sněgoňová s oceněními v soutěžích Žoldnéři fantazie, Vidoucí, O nejlepší fantasy, Cena Karla Čapka – kategorie novela.

Úspěšným přeborníkům srdečně gratulujeme!

Přebor autorů fantastiky je míněn s mírnou nadsázkou, ale stejně tak vypovídá o míře úsilí a kreativitě a zdravé úpornosti oceněných autorů. Abychom motivovali k účasti v literárních soutěžích i další autory, položili jsme vítězce letošního (a loňského) přeboru PAF, Věře Mertlíkové, dvě otázky:

Otázka první: Věro, prozradíš nám, která z oceněných povídek ti při psaní dělala nejvíce starostí?

Věřina odpověď: Nejtěžší bylo napsat Hovězí spravedlnost. Je to napůl historická fantastika a u té si člověk nemůže moc vymýšlet. Jeden z hrdinů, severský bůh Loki, si naopak vymýšlet může (a také si v příběhu občas pěkně vymýšlí). Dalo mi dost práce napsat všechny jeho lži tak, aby si zvídavý čtenář sám mohl udělat obrázek o tom, jak to bylo doopravdy.   

Otázka druhá: U které z oceněných povídek ses nejvíce bavila a proč? 

Věřina odpověď: Tady jednoznačně vítězí Dobrodruh na rybách. Je to trochu odlehčený pokus o conanovku, ale zároveň velký hold přímočarým svalnatým hrdinům i polooblečeným hrdinkám, kteří neřeší vnitřní boj a jsou kdykoliv ochotní se pustit do dalšího dobrodružství. Měla jsem při psaní pocit, jako bych se dívala na film a jenom zaznamenávala, co se právě děje. Byla to opravdu zábava - nezbývá než doufat, že se bude líbit i vám.

Děkujeme za odpovědi a přejeme Věře hodně inspirace při dalším psaní!

Podrobné vyhodnocení žebříčku úspěšnosti najdete na adrese: http://paf.fandom.cz/

Miroslava Dvořáková – tisková mluvčí PAF

Počítadlo.cz